Home » Komora bezechowa
 
Komora bezechowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek Naskrent   
czwartek, 17 lipca 2008 18:49

 

W roku 2001 zakończono budowę komory bezechowej w Instytucie Akustyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczyste otwarcie nastąpiło 24 kwietnia 2002 roku. Komora została zaprojektowana i wykonana z myślą o prowadzeniu badań naukowych oraz prac związanych z określaniem wielkości emisji hałasu od określonych źródeł.

Instytut Akustyki UAM będzie ubiegał się o uzyskanie akredytacji na metodę badawczą pomiaru poziomu mocy akustycznej wykonywanego zgodnie z normą międzynarodową ISO 3745.

 


Lokalizacja i charakterystyka komory bezechowej

Komora bezechowa znajduje się w Instytucie Akustyki UAM w Poznaniu. Pomieszczenie, w którym została umieszczona komora, zbudowano z podwójnych ścian wykonanych z cegieł (ściana wewnętrzna) oraz betonu (ściana zewnętrzna). Pomieszczenie wewnętrzne komory bezechowej ustawiono na izolacji antywibracyjnej, co gwarantuje, że drgania zewnętrzne nie będą przenikały do wnętrza komory.

Komora znajduje się na dwóch poziomach: na dolnym poziomie (A) oraz na poziomie siatki (B). Dostęp do komory umożliwiają podwójne drzwi o wysokiej izolacyjności akustycznej. Drzwi znajdują się na obu poziomach komory. Na ścianach wewnętrznych zamontowane są elementy, w kształcie klinów, absorbujące fale akustyczne. Elementy te są wykonane z wełny szklanej i zabezpieczone tkaniną wykonaną z włókna szklanego.


Zakres badań prowadzonych w komorze bezechowej

Komora bezechowa przystosowana jest do prowadzenia badań w zakresie:

  • Pomiaru poziomu mocy akustycznej źródeł hałasu (zgodnie z normą ISO 3745)
  • Pomiaru charakterystyk kierunkowych oraz charakterystyk przeniesienia zestawów głośnikowych
  • Pomiaru parametrów elektroakustycznych aparatów słuchowych

Właściwości akustyczne komory bezechowej

Komora bezechowa spełnia wymagania normy ISO 3745-1977, tzn.:

  • Warunki pola swobodnego (określonych przez prawo 1/r2)
  • Wymogi dotyczące poziomu tła akustycznego wewnątrz komory (system klimatyzacyjny, oświetlenie)
  • Wymogi izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych przenikających z zewnątrz do wewnątrz komory
  • Wymogi skuteczności systemu wibroizolacji

 

Bliższe informacje: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.