Home » Seminarium instytutowe 27.03.2018 r.
 
Seminarium instytutowe 27.03.2018 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dawid Niemiec   
czwartek, 22 marca 2018 16:54

 

Serdecznie zapraszamy na seminarium instytutowe, które odbędzie się w dniu 27 marca 2018 roku o godzinie 11:30 w sali nr 7 przy Audytorium Wschodnim. Referat pt.:

 

"Przestrzenny i czasowy profil temperatury, dawka cieplna i SAR jako fizyczne wskaźniki skuteczności terapii cieplnej na przykładzie nagrzewania falami ultradźwiękowymi"

 

wygłosi prof. UAM dr hab. Tomasz Hornowski z Zakładu Akustyki Molekularnej.


Streszczenie:

W ostatnim czasie w medycynie popularność zyskują terapie wykorzystujące ciepło. Można do nich zaliczyć typowe zabiegi rehabilitacyjne, a także wspomaganie leczenia nowotworów, czyli hipertermię, oraz nieinwazyjne zabiegi niszczenia guzów nowotworowych metodą termoablacji. Celem hipertermii czy termoablacji jest dostarczenie do leczonego obszaru organizmu odpowiedniej ilości energii termicznej bez negatywnego działania na tkanki otaczające. W prezentacji zostaną przedstawione fizyczne wskaźniki skuteczności terapii cieplnej, takie jak przestrzenno-czasowy profil temperatury, dawka termiczna i SAR, których wyznaczenie na etapie planowania pozwala osiągnąć jak najlepszą skuteczność zabiegu bez stwarzania zagrożeń dla pacjenta.