Home » Seminarium instytutowe 14.11.2017 r.
 
Seminarium instytutowe 14.11.2017 r. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Dawid Niemiec   
piątek, 10 listopada 2017 18:38

 

Serdecznie zapraszamy na seminarium instytutowe, które odbędzie się w dniu 14 listopada 2017 roku o godzinie 11:30 w sali nr 7 przy Audytorium Wschodnim. Referat pt.:

 

"Wpływ wybranych rodzajów szumu generowanego na percepcję tinnitusu"

 

wygłosi mgr Małgorzata Wrzosek z Instytutu Psychologii Wydziału Nauk Społecznych UAM.


Streszczenie:

Problem: Chroniczny tinnitus (szumy uszne) dotyka ok 10% ogólnej populacji, dla niektórych znacząco upośledzając jakość życia. Jednym z najważniejszych podejść terapeutycznych w jego leczeniu jest terapia dźwiękowa. Celem obecnych badań było zbadanie wpływu wybranych rodzajów szumu generowanego na percepcję tinnitusu.

Eksperymenty psychofizyczne:

1) Przy użyciu szumu pasmowozaporowego badano potencjalne jakościowe podobieństwo tinnitusu i iluzji ciągłego tonu Zwickera.
2) Poszukiwano zależności pomiędzy psychofizycznymi krzywymi strojenia (PTC) i krzywymi maskowania tinnitusu (TMC) poprzez zastosowanie pasma szumu o szerokości 320Hz o różnych częstotliwościach środkowych.
3) Weryfikowano efektywność amplitudowo zmodulowanego białego szumu o różnych częstotliwościach modulacji do wytworzenia zjawiska hamowania szczątkowego (residual inhibition), polegającego na chwilowym wyciszeniu tinnitusu w następstwie prezentacji szumu.

Uczestnicy: Przebadano 117 pacjentów z kliniki w Marsylii (n=63) i w Poznaniu (n=54).

Wyniki: Zaobserwowano, że:

1) Iluzja ciągłego tonu Zwickera przypomina tinnitus tonalny i w niektórych przypadkach czyni go niesłyszalnym lub nieodróżnialnym od iluzji,
2) Charakterystyka aktywności układu słuchowego związanej z postrzeganiem tinnitusu i realnie istniejącego dźwięku są bardzo różne,
3) Biały szum zmodulowany amplitudowo jest skuteczniejszy w wywoływaniu zjawiska hamowania szczątkowego od niezmodulowanego bodźca.

Wnioski: Uzyskane wyniki przemawiają za użytecznością stosowania generowanego szumu w badaniach i pracy z pacjentami z tinnitusem. Szum może znaleźć zastosowanie zarówno diagnostyczne jak i terapeutyczne.